CM316X5R226M16AT AVX
CM316X5R226M16AT Images
Please contact us for more photos of CM316X5R226M16AT
Part Number CM316X5R226M16AT
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 22uF 16V X5R 20% SMD 1206 85\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level CM316X5R226M16AT
Datasheet download CM316X5R226M16AT.pdf
Request Quotation for CM316X5R226M16AT
CM316X5R226M16AT Specifications
Part Number CM316X5R226M16AT
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Pin Count 2
Moisture Sensitivity Level 1
Operating Temperature -55 to 85 °C
Supplier Package 1206
Termination Style Wraparound
Case Size 1206
Construction Flat
Mounting Surface Mount
Package/Case 1206
Voltage(DC) 16 V
Lead Finish Tin Over Nickel
Failure Rate
Capacitance Value 22 uF
Case Style Ceramic Chip
Military Standard
Dielectric
Product Depth 1.6 mm
Product Height 1.6 mm
Product Length 3.2 mm