ESD35C103K4T2A-18 AVX
ESD35C103K4T2A-18 Images
Please contact us for more photos of ESD35C103K4T2A-18
Part Number ESD35C103K4T2A-18
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.01uF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level ESD35C103K4T2A-18
Datasheet download ESD35C103K4T2A-18.pdf
Request Quotation for ESD35C103K4T2A-18
ESD35C103K4T2A-18 Specifications
Part Number ESD35C103K4T2A-18
Dielectric X7R
Voltage(DC) 50 V
Rad Hard No
Capacitance Value 0.01 uF
Termination Style Wraparound
Failure Rate 4
Mounting Surface Mount
Tolerance 10
Construction Flat
Lead Free Yes
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Style Ceramic Chip
Package/Case 0603
Case Size 0603
Packaging Paper Tape and Reel
Family ESD-SAFE
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.85 mm
Product Length 1.6 mm