L08056R8CESTR AVX
L08056R8CESTR Images
Please contact us for more photos of L08056R8CESTR
Part Number L08056R8CESTR
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind RF Chip Thin Film Multilayer 6.8nH 0.2nH 450MHz 43Q-Factor 750mA 0805 T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level L08056R8CESTR
Datasheet download L08056R8CESTR.pdf
Request Quotation for L08056R8CESTR
L08056R8CESTR Specifications
Part Number L08056R8CESTR
Lead Finish Tin Over Nickel
MSL Level 1
Product Dimensions 2.11 x 1.5 x 0.91
Tolerance 0.2 nH
Operating Temperature -55 to 125 °C
Technology Thin Film Multilayer
Maximum DC Resistance
Inductance
Maximum Self Resonant Frequency
Minimum Quality Factor
Impedance
Type RF Chip
Rad Hard No
Supplier Package 0805
Package/Case 0805
Pin Count 2
Core Material Ceramic
Maximum DC Current
Test Frequency 450 MHz
Product Depth 1.5 mm
Product Height 0.91 mm
Product Length 2.11 mm