CLB1108-4-50TR-R Eaton
CLB1108-4-50TR-R Images
Please contact us for more photos of CLB1108-4-50TR-R
Part Number CLB1108-4-50TR-R
Manufacturer Eaton
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Wirewound 200nH 1MHz Ferrite 110A T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level CLB1108-4-50TR-R
Datasheet download CLB1108-4-50TR-R.pdf
Request Quotation for CLB1108-4-50TR-R
CLB1108-4-50TR-R Specifications
Part Number CLB1108-4-50TR-R
Technology Wirewound
Core Material Ferrite
Maximum DC Current 110 A
Operating Temperature -40 to 125 °C
Rad Hard No
Lead Free Yes
Maximum DC Resistance 280 uOhm
Type Power
Packaging Tape and Reel
Package/Case 36 X 11 X 8
Family CLB1108
Test Frequency 1 MHz
Inductance 200 nH
Product Depth 11 mm
Product Height 8 mm
Product Length 36 mm