| Part Number | SRP7030-1R5FM |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 830900 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 1.5uH 20% 100KHz Iron 10A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRP7030-1R5FM |
| Datasheet download |
| Part Number | SRP7030-1R5FM |
|---|---|
| Core Material | Iron |
| Product Dimensions | 7.6 x 6.7 x 3 mm |
| Technology | Wirewound |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Max Processing Temp | 260 |
| Type | Power |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Protection Style | Shielded |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Package/Case | 7.6 X 6.7 X 3 |
| Product Depth | 6.7 mm |
| Product Height | 3 mm |
| Product Length | 7.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRP7030-1R5FM |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 5.4uH 30% 100KHz Ferrite 1.6A Carrier T R Download PDF datasheet for CDRH5D18NP-5R4NC.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Power Chip Unshielded Wirewound 10uH 20% 1MHz Ferrite 1.7A 2220 Embossed T R Download PDF datasheet for LQH55DN100M03L.pdf |
|
NIC Components | Ind Power Shielded Wirewound 6.8uH 20% 100KHz 880mA 1212 T R Download PDF datasheet for NPIS35L6R8MTRF.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz Ferrite 2.01A 2020 T R Download PDF datasheet for SD53-4R7-R.pdf |
|
Vishay | Ind Chip Wirewound 27nH 2% 250MHz 40Q-Factor Ceramic 600mA 0603 T R Download PDF datasheet for IMC0603ER27NG01.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 22uH 20% 100KHz 22Q-Factor Ferrite 3.6A T R Download PDF datasheet for SDR1806-220ML.pdf |
|
TDK | Ind High Current Chip Molded 1mH 10% 252KHz 30Q-Factor Ferrite 120mA 2220 Blister T R Download PDF datasheet for B82442H1105K000.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Shielded Wirewound 68uH 20% 100KHz Ferrite 950mA Embossed T R Download PDF datasheet for NRS6045T680MMGKV.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz 6.8A 4040 T R Download PDF datasheet for IHLP4040DZER100M01.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Chip Bead 1KOhm 25% 100MHz Ferrite 100mA 0603 Paper T R Download PDF datasheet for BLM18BD102SN1D.pdf |