MJ08GG0222K-- AVX
MJ08GG0222K-- Images
Please contact us for more photos of MJ08GG0222K--
Part Number MJ08GG0222K--
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.0022uF 250V 2C1 10% Thru-Hole 5.08mm (7.4 X 2.3 X 7.4mm) 125\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level MJ08GG0222K--
Datasheet download -
Request Quotation for MJ08GG0222K--
MJ08GG0222K-- Specifications
Part Number MJ08GG0222K--
Package/Case 7.4 X 2.3 X 7.4
Pin Count 2
Construction Radial
Supplier Package Radial
Tolerance 10 %
Lead Diameter 0.6 mm
Rad Hard No
Case Style Molded
Termination Style Radial
Package Dimensions 7.4 x 2.3 x 7.4 mm
Operating Temperature -55 to 125 °C
Dielectric 2C1
Wire Form Straight
Capacitance Value 0.0022 uF
Voltage(DC) 250 V
Mounting Through Hole
Lead Pitch For Radial 5.08 mm
Product Depth 2.3 mm
Product Height 7.4 mm
Product Length 7.4 mm