SQCSVA1R8BAT1A AVX
SQCSVA1R8BAT1A Images
Please contact us for more photos of SQCSVA1R8BAT1A
Part Number SQCSVA1R8BAT1A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 1.8pF 250V C0G 0.1pF SMD 0603 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level SQCSVA1R8BAT1A
Datasheet download SQCSVA1R8BAT1A.pdf
Request Quotation for SQCSVA1R8BAT1A
SQCSVA1R8BAT1A Specifications
Part Number SQCSVA1R8BAT1A
Case Size 0603
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
Voltage(DC) 250 V
Lead Finish Matte Tin
Max Processing Temp 260
MSL Level 1
Dielectric C0G
Capacitance Value 1.8 pF
Mounting Surface Mount
Package/Case 0603
Product Dimensions 1.6 x 0.813 x 0.762 mm
Construction Flat
Tolerance 0.1 pF
Case Style Ceramic Chip
Product Depth 0.813 mm
Product Height 0.762(Max) mm
Product Length 1.6 mm