SR201A222KARTR1 AVX
SR201A222KARTR1 Images
Please contact us for more photos of SR201A222KARTR1
Part Number SR201A222KARTR1
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.0022uF 100V C0G 10% Radial 2.54mm 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level SR201A222KARTR1
Datasheet download SR201A222KARTR1.pdf
Request Quotation for SR201A222KARTR1
SR201A222KARTR1 Specifications
Part Number SR201A222KARTR1
Voltage(DC) 100 V
Lead Pitch For Radial 2.54 mm
Product Dimensions 5.08 x 3.175 x 5.08 mm
Seated Plane Height 6.6 mm
Package/Case 5.08(Max) X 3.175(Max) X 5.08(Max)
Mounting Through Hole
Failure Rate
Wire Form Straight
Case Style Dipped
Rad Hard No
Tolerance 10 %
Lead Diameter 0.508 mm
Operating Temperature -55 to 125 °C
Max Processing Temp 260
Dielectric C0G
Capacitance Value 0.0022 uF