SR201C333KAR AVX
SR201C333KAR Images
Please contact us for more photos of SR201C333KAR
Part Number SR201C333KAR
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.033uF 100V X7R 10% Radial 2.54mm 125\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level SR201C333KAR
Datasheet download SR201C333KAR.pdf
Request Quotation for SR201C333KAR
SR201C333KAR Specifications
Part Number SR201C333KAR
Dielectric X7R
Voltage(DC) 100 V
Capacitance Value 0.033 uF
Lead Pitch For Radial 2.54 mm
Seated Plane Height 6.6 mm
Product Dimensions 5.08 x 3.175 x 5.08 mm
Package/Case 5.08(Max) X 3.175(Max) X 5.08(Max)
Mounting Through Hole
Termination Style Radial
Wire Form Straight
Case Style Dipped
Rad Hard No
Tolerance 10 %
Failure Rate
Lead Diameter 0.508 mm
Max Processing Temp 260
MSL Level 1
Lead Finish Matte Tin
Military Standard
Operating Temperature -55 to 125 °C