SR215C224JAR AVX
SR215C224JAR Images
Please contact us for more photos of SR215C224JAR
Part Number SR215C224JAR
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.22uF 50V X7R 5% Radial 5.08mm 125\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level SR215C224JAR
Datasheet download SR215C224JAR.pdf
Request Quotation for SR215C224JAR
SR215C224JAR Specifications
Part Number SR215C224JAR
Mounting Through Hole
Operating Temperature -55 to 125 °C
Package/Case 5.08(Max) X 3.175(Max) X 5.08(Max)
Max Processing Temp 260
Product Dimensions 5.08 x 3.175 x 5.08 mm
Military Standard
Dielectric X7R
Tolerance 5 %
Termination Style Radial
Lead Pitch For Radial 5.08 mm
Voltage(DC) 50 V
Wire Form Inside Crimp Standoff
Lead Diameter 0.508 mm
Capacitance Value 0.22 uF
Seated Plane Height 7.62 mm