SR217C103MAATR AVX
SR217C103MAATR Images
Please contact us for more photos of SR217C103MAATR
Part Number SR217C103MAATR
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.01uF 500V X7R 20% Radial 5.08mm 125\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level SR217C103MAATR
Datasheet download SR217C103MAATR.pdf
Request Quotation for SR217C103MAATR
SR217C103MAATR Specifications
Part Number SR217C103MAATR
Lead Diameter 0.508 mm
Lead Pitch For Radial 5.08 mm
Case Style Dipped
Seated Plane Height 5.08 mm
Voltage(DC) 500 V
Wire Form Inside Crimp Standoff
Mounting Through Hole
Lead Finish Pure Tin
Maximum Processing Temperature 260 °C
Operating Temperature -55 to 125 °C
Package Dimensions 5.08 x 3.175 x 5.08 mm
Military Standard
Failure Rate
Rad Hard No
Construction Radial
Moisture Sensitivity Level 1
Pin Count 2
Dielectric
Package/Case 5.08 X 3.175 X 5.08
Termination Style Radial
Supplier Package Radial
Capacitance Value 0.01 uF
Tolerance 20 %
Product Depth 3.175 mm
Product Height 5.08 mm
Product Length 5.08 mm