08055C474K4Z2A AVX
08055C474K4Z2A Images
Please contact us for more photos of 08055C474K4Z2A
Part Number 08055C474K4Z2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.47uF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 08055C474K4Z2A
Datasheet download 08055C474K4Z2A.pdf
Request Quotation for 08055C474K4Z2A
08055C474K4Z2A Specifications
Part Number 08055C474K4Z2A
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Size 0805
Tolerance 10 %
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
MSL Level 1
Dielectric X7R
Capacitance Value 0.47 uF
Package/Case 0805
Voltage(DC) 50 V
Case Style Ceramic Chip
Construction Flat
Product Dimensions 2.01 x 1.25 x 1.4 mm
Product Depth 1.25 mm
Product Height 1.4(Max) mm
Product Length 2.01 mm