| Part Number | C1210C473KBRAC7800 |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 573440 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.047uF 630V X7R 10% SMD 1210 125\u00b0C Embossed Plastic T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C1210C473KBRAC7800 |
| Datasheet download |
| Part Number | C1210C473KBRAC7800 |
|---|---|
| Supplier Package | 1210 |
| Lead Finish | Matte Tin Over Nickel |
| Termination Style | Wraparound |
| Product Dimensions | 3.2 x 2.5 x 1.55 |
| Dielectric | X7R |
| Pin Count | 2 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Capacitance Value | 0.047 uF |
| Tolerance | 10 % |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Package/Case | 1210 |
| Construction | Flat |
| Voltage(DC) | 630 V |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Case Size | 1210 |
| MSL Level | 1 |
| Rad Hard | No |
| Product Depth | 2.5 mm |
| Product Height | 1.55 mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-C1210C473KBRAC7800 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap MLCC SMD 0603 100V X7R 1000pF \u00b110% Commercial Ti Sn Plated 7\"T R Download PDF datasheet for 06031C102KAT2A.pdf |
|
Dubilier Components | CER SMD 1206 10PF COG 10% 50V Download PDF datasheet for DSU1206C100KN.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 100pF 25V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 04023C101KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 820pF 100V C0G 10% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 12061A821KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0015uF 50V C0G 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06035A152KAT2A.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | CAP, 22\u00e3\u017d\u0152, 16V, \u00c2\u00b110%, X7R, 1210 Download PDF datasheet for CL32B226KOJNNWE.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 6.8pF 50V C0G 0.5pF SMD 0402 200\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for C0402H689D5GAC.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 0.47uF 16V X5R 10% SMD 0402 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for EMK105ABJ474KV-F.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 1uF 50V Z5U 20% Radial 5.08mm 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for C330C105M5U5TA7303.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 15uF 50V X7R 10% SMD 2220 125\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for C2220X156K5RACAUTO.pdf |