C0603C271J4GACAUTO KEMET
C0603C271J4GACAUTO Images
Please contact us for more photos of C0603C271J4GACAUTO
Part Number C0603C271J4GACAUTO
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 270pF 16V C0G 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level C0603C271J4GACAUTO
Datasheet download C0603C271J4GACAUTO.pdf
Request Quotation for C0603C271J4GACAUTO
C0603C271J4GACAUTO Specifications
Part Number C0603C271J4GACAUTO
Pin Count 2
Package/Case 0603
Case Size 0603
Tolerance 5 %
Case Style Ceramic Chip
Supplier Package 0603
Termination Style Wraparound
Capacitance Value 270 pF
Lead Finish Matte Tin Over Nickel
Package Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.8 mm
Construction Flat
Rad Hard No
Dielectric C0G
Maximum Processing Temperature 260 °C
Operating Temperature -55 to 125 °C
Mounting Surface Mount
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.8 mm
Product Length 1.6 mm