| Part Number | TRJC476K016RRJ |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 237690 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Tant Solid 47uF 16V C CASE 10% (6 X 3.2 X 2.6mm) SMD 6032-28 0.54 Ohm 125\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Tantalum Solid SMT |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TRJC476K016RRJ |
| Datasheet download |
| Part Number | TRJC476K016RRJ |
|---|---|
| Construction | Flat |
| Equivalent Series Resistance | |
| Polarity | Polar |
| Mounting | Surface Mount |
| Voltage(DC) | 16 V |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Case Code | C |
| Capacitance Value | 47 uF |
| Dissipation Factor | |
| Failure Rate | |
| Leakage Current | |
| Military Standard | |
| Product Dimensions | 6 x 3.2 x 2.6 mm |
| Case Size | 6032-28 |
| Package/Case | 6032-28,C |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 10 % |
| Case Style | Molded |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Depth | 3.2 mm |
| Product Height | 2.6 mm |
| Product Length | 6 mm |
| Replacement Part Number | PART-TRJC476K016RRJ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
KEMET | Cap Tant Solid 22uF 16V D CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343-31 0.8 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for T491D226M016AT.pdf |
|
KEMET | Cap Tant Solid 1000uF 6.3V H CASE 20% (7.3 X 6.1 X 2mm) SMD 7260-20 0.055 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for T520H108M006ATE055.pdf |
|
KEMET | CAPACITOR, TANTALUM, SMD Download PDF datasheet for T491A474K050AT.pdf |
|
Vishay | Cap Tant Solid 22uF 20V C CASE 10% (6 X 3.2 X 2.5mm) SMD 6032-28 0.375 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 593D226X9020C2TE3.pdf |
|
ROHM | Cap Tant Solid 15uF 6.3V P CASE 20% (2 X 1.25 X 1.2mm) SMD 2012-12 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TCP0J156M8R.pdf |
|
KEMET | Cap Tant Solid 4.7uF 35V D CASE 10% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343-31 T R Download PDF datasheet for T491D475K035AT.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 47uF 20V E CASE 10% (7.3 X 4.3 X 4.1mm) SMD 7343-43 0.15 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for TPSE476K020R0150.pdf |
|
KEMET | 47.0UF 35.0V Download PDF datasheet for T495X476M035ATE2007005.pdf |
|
Vishay | Cap Tant Solid 220uF 6.3V B CASE 20% (3.3 X 2.7 X 1.7mm) SMD 0.2 Ohm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 572D227X06R3B2T.pdf |
|
AVX | Cap Tant Solid 10uF 25V C CASE 20% (6 X 3.2 X 2.5mm) SMD 6032 T R Download PDF datasheet for F931E106MCC.pdf |