| Part Number | VC120603D100DP |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 641660 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Var MLV 2.3VAC 3.3VDC 150A 5V 1206 SMD T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | Varistor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | VC120603D100DP |
| Datasheet download |
| Part Number | VC120603D100DP |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin Alloy |
| Max Processing Temp | 260 |
| Capacitance Value | 0.0047 uF |
| Rad Hard | No |
| Type | Surface Mount |
| Tolerance Voltage | 20 % |
| Varistor Voltage | 5 V |
| ESD Protection | Yes |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Technology | Multi-Layer |
| MSL Level | 1 |
| Size Code | 1206 |
| Product Dimensions | 3.2 x 1.6 x 1.02 mm |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 1.02 mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-VC120603D100DP |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Var MLV 13VAC 18VDC 200A 22V 1206 SMD T R Download PDF datasheet for VCAS120618E380DP.pdf |
|
Bourns | Var MOV 130VAC 170VDC 2500A 200V Radial Bulk Download PDF datasheet for MOV-10D201K.pdf |
|
AVX | Var MLV 13VAC 18VDC 500A 25.5V 1210 SMD T R Download PDF datasheet for VC121018J390RP.pdf |
|
TDK | Var MOV 250VAC 320VDC 1200A 390V Radial Bulk Download PDF datasheet for B72207S251K101.pdf |
|
Panasonic | Var 320VAC 410VDC 3500A 510V Radial T R Download PDF datasheet for ERZVA9V511.pdf |
|
AVX | Var MLV 14VAC 18VDC 30A 0603 SMD T R Download PDF datasheet for VCAS06LC18X500TP.pdf |
|
AVX | Var 18V 26V 120A 34.5V 1206 SMD T R Download PDF datasheet for VCAS120626D580RP.pdf |
|
TDK | Var 14VAC 18VDC 30A 22V 0603 SMD Cardboard T R Download PDF datasheet for B72500E140K60.pdf |
|
AVX | Var MLV 14VAC 18VDC 4A 120V 0603 SMD T R Download PDF datasheet for CAN0001RP.pdf |
|
TDK | Var 40VAC 56VDC 100A 68V 1206 SMD Blister T R Download PDF datasheet for B72520E400K62.pdf |