VCAS121030H620RP AVX
VCAS121030H620RP Images
Please contact us for more photos of VCAS121030H620RP
Part Number VCAS121030H620RP
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Var 21VAC 30VDC 280A 41V 1210 SMD T R
Category Circuit Protection
Family Varistor
ROHS Compliant Yes
MSL Level VCAS121030H620RP
Datasheet download VCAS121030H620RP.pdf
Request Quotation for VCAS121030H620RP
VCAS121030H620RP Specifications
Part Number VCAS121030H620RP
Supplier Package 1210
Varistor Voltage 41 V
Size Code 1210
ESD Protection Yes
Operating Temperature -55 to 125 °C
Clamping Current 5 A
Lead Style Wraparound
Lead Finish Tin Over Nickel
Tolerance Voltage 10 %
Energy 1.2 J
Package Dimensions 3.2 x 2.49 x 1.7 mm
Maximum DC Voltage Rating 30 V
Type Surface Mount
Technology Multilayer
Capacitance Value 1850 pF
Maximum AC Voltage Rating 21 V
Pin Count 2
Rad Hard No
Maximum Surge Current 280 A
Clamping Voltage 67 V
Product Depth 2.49 mm
Product Height 1.7 mm
Product Length 3.2 mm