MOV-10D431K Bourns
MOV-10D431K Images
Please contact us for more photos of MOV-10D431K
Part Number MOV-10D431K
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Var MOV 275VAC 350VDC 2500A 430V Radial Bulk
Category Circuit Protection
Family Varistor
ROHS Compliant Yes
MSL Level MOV-10D431K
Datasheet download MOV-10D431K.pdf
Request Quotation for MOV-10D431K
MOV-10D431K Specifications
Part Number MOV-10D431K
Lead Style Radial
Max Processing Temp 245 to 260|250 to 260
Product Dimensions 7.2 x 15.5 mm
Lead Finish Tin
MSL Level 1
Tolerance Voltage 10 %
ESD Protection No
Capacitance Value 230 pF
Technology Metal Oxide
Operating Temperature -40 to 85 °C
Rad Hard No
Varistor Voltage 430 V
Product Depth 7.2 mm
Product Height 15.5 mm