CR0402-FX-1182GZ2 Bourns
CR0402-FX-1182GZ2 Images
Please contact us for more photos of CR0402-FX-1182GZ2
Part Number CR0402-FX-1182GZ2
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 11.8K Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level CR0402-FX-1182GZ2
Datasheet download CR0402-FX-1182GZ2.pdf
Request Quotation for CR0402-FX-1182GZ2
CR0402-FX-1182GZ2 Specifications
Part Number CR0402-FX-1182GZ2
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Temperature Coefficient 100 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Tolerance 1 %
Maximum Processing Temperature 260 °C
Package Type SMD
Type Thick Film
Package Dimensions 1 x 0.5 x 0.35 mm
Rad Hard No
Supplier Package 0402
Pin Count 2
Case Style Molded
Resistance Value 11.8 kOhm
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm