CR0603-FX-5111ELF Bourns
CR0603-FX-5111ELF Images
Please contact us for more photos of CR0603-FX-5111ELF
Part Number CR0603-FX-5111ELF
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 5.11K Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper Tape on Plastic Reel
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level CR0603-FX-5111ELF
Datasheet download CR0603-FX-5111ELF.pdf
Request Quotation for CR0603-FX-5111ELF
CR0603-FX-5111ELF Specifications
Part Number CR0603-FX-5111ELF
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Resistance Value 5.11 kOhm
Max Processing Temp 260
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45 mm
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
MSL Level 1
Lead Finish Tin
Case Style Molded
Tolerance 1 %
Case Size 0603
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm