MCR10EZPF51R0 ROHM
MCR10EZPF51R0 Images
Please contact us for more photos of MCR10EZPF51R0
Part Number MCR10EZPF51R0
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0805 51 Ohm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR10EZPF51R0
Datasheet download MCR10EZPF51R0.pdf
Request Quotation for MCR10EZPF51R0
MCR10EZPF51R0 Specifications
Part Number MCR10EZPF51R0
Mounting Surface Mount
Maximum Processing Temperature 260 °C
Case Size 0805
Tolerance 1 %
Operating Temperature -55 to 155 °C
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Lead Finish Tin Over Nickel
Type Thick Film
Resistance Value 51 Ohm
Package Dimensions 2 x 1.25 x 0.55 mm
Rad Hard No
Supplier Package 0805
Case Style Molded
Pin Count 2
Termination Style Wraparound
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 2 mm