CR1206-FX-2003ELF Bourns
CR1206-FX-2003ELF Images
Please contact us for more photos of CR1206-FX-2003ELF
Part Number CR1206-FX-2003ELF
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 200K Ohm 1% 1 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper Tape on Plastic Reel
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level CR1206-FX-2003ELF
Datasheet download CR1206-FX-2003ELF.pdf
Request Quotation for CR1206-FX-2003ELF
CR1206-FX-2003ELF Specifications
Part Number CR1206-FX-2003ELF
Type Thick Film
Case Size 1206
Operating Temperature -55 to 155 °C
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Max Processing Temp 260
Resistance Value 200 kOhm
Military Standard
Failure Rate
Case Style Molded
Package Type SMD
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.6 mm
Tolerance 1 %
Lead Finish Tin
Rad Hard No
MSL Level 1
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.6 mm
Product Length 3.2 mm