CR1206-FX-20R5ELF Bourns
CR1206-FX-20R5ELF Images
Please contact us for more photos of CR1206-FX-20R5ELF
Part Number CR1206-FX-20R5ELF
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 20.5 Ohm 1% 1 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper Tape on Plastic Reel
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level CR1206-FX-20R5ELF
Datasheet download CR1206-FX-20R5ELF.pdf
Request Quotation for CR1206-FX-20R5ELF
CR1206-FX-20R5ELF Specifications
Part Number CR1206-FX-20R5ELF
Lead Finish Tin
Power Rating 0.25 W
Mounting Surface Mount
Rad Hard No
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.6 mm
Case Style Molded
Case Size 1206
Resistance Value 20.5 Ohm
Package Type SMD
Operating Temperature -55 to 155 °C
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Tolerance 1 %
Type Thick Film
MSL Level 1
Military Standard
Max Processing Temp 260
Failure Rate
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.6 mm
Product Length 3.2 mm