CR1206-FX-2670ELF Bourns
CR1206-FX-2670ELF Images
Please contact us for more photos of CR1206-FX-2670ELF
Part Number CR1206-FX-2670ELF
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 267 Ohm 1% 1 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper Tape on Plastic Reel
ROHS Compliant Yes
MSL Level CR1206-FX-2670ELF
Datasheet download CR1206-FX-2670ELF.pdf
Request Quotation for CR1206-FX-2670ELF
CR1206-FX-2670ELF Specifications
Part Number CR1206-FX-2670ELF
Failure Rate
Package Type SMD
Power Rating 0.25 W
Resistance Value 267 Ohm
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.6 mm
Case Size 1206
Tolerance 1 %
Operating Temperature -55 to 155 °C
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Max Processing Temp 260
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.6 mm
Product Length 3.2 mm