SDR0503-103JL Bourns
SDR0503-103JL Images
Please contact us for more photos of SDR0503-103JL
Part Number SDR0503-103JL
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Wirewound 10mH 5% 1KHz 30Q-Factor Ferrite 27mA T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level SDR0503-103JL
Datasheet download SDR0503-103JL.pdf
Request Quotation for SDR0503-103JL
SDR0503-103JL Specifications
Part Number SDR0503-103JL
Lead Finish Tin
MSL Level 1
Operating Temperature -40 to 125 °C
Technology Wirewound
Package/Case 5.3 X 5.1 X 3.3
Product Dimensions 5.3 x 5.1 x 3.3 mm
Test Frequency 1 kHz
Max Processing Temp 230
Tolerance 5 %
Rad Hard No
Product Depth 5.1 mm
Product Height 3.3 mm
Product Length 5.3 mm