SDR0906-680KL Bourns
SDR0906-680KL Images
Please contact us for more photos of SDR0906-680KL
Part Number SDR0906-680KL
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Wirewound 68uH 10% 1KHz 20Q-Factor Ferrite 1A T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level SDR0906-680KL
Datasheet download SDR0906-680KL.pdf
Request Quotation for SDR0906-680KL
SDR0906-680KL Specifications
Part Number SDR0906-680KL
Product Dimensions 10.5 x 13 x 6.3 mm
Package/Case 10.5 X 13 X 6.3
MSL Level 1
Test Frequency 1 kHz
Technology Wirewound
Tolerance 10 %
Operating Temperature -40 to 125 °C
Lead Finish Tin/Copper
Core Material Ferrite
Rad Hard No
Max Processing Temp 230
Type Power
Product Depth 13 mm
Product Height 6.3 mm
Product Length 10.5 mm