| Part Number | SRP1038A-470M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 579540 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded 47uH 20% 100KHz Carbonyl Powder 3A 4040 T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRP1038A-470M |
| Datasheet download |
| Part Number | SRP1038A-470M |
|---|---|
| Minimum Quality Factor | 20@100KHz |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Core Material | Carbonyl Powder |
| Type | Power |
| Package/Case | 4040 |
| Pin Count | 2 |
| Tolerance | 20 % |
| Product Dimensions | 10 x 10 x 3.8 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Tin |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 150 °C |
| Supplier Package | 4040 |
| Protection Style | Shielded |
| Product Depth | 10 mm |
| Product Height | 3.8 mm |
| Product Length | 10 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRP1038A-470M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | Ind Power 50nH 20% 1MHz Ferrite 50A T R Download PDF datasheet for CPL2-3-50TR-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 18uH 15% 1KHz 30Q-Factor Ferrite 1.25A T R Download PDF datasheet for SDR0604-180YL.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 2.2uH 20% 300KHz Ferrite 24.3A T R Download PDF datasheet for HC2LP-2R2-R.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Wirewound 205nH 20% 100KHz Ferrite 35A T R Download PDF datasheet for FP1109-R20-R.pdf |
|
Pulse | Ind Power Wirewound 1uH 20% 100KHz 30A T R Download PDF datasheet for PG0926.102NLT.pdf |
|
Panasonic | Ind Power Choke Wirewound 4.7uH 20% 100KHz Metal 8A T R Download PDF datasheet for ETQP5M4R7YFM.pdf |
|
Bourns | Ind Chip Wirewound 3.3uH 10% 7.96MHz 10Q-Factor Ferrite 750mA 1812 T R Download PDF datasheet for CC453232-3R3KL.pdf |
|
Bourns | Ind Line Filter Toroid 10uH 200Ohm 30% 1KHz Ferrite 1.6A T R Download PDF datasheet for SRF0905A-100Y.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz 5A 4040 T R Download PDF datasheet for IHLP4040DZER220M1A.pdf |
|
GOTREND TECHNOLOGY | IND., 2012, 4.7UH, 20%, 0.4OHM, 7.96MHZ - |