| Part Number | SRP2512-1R0M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 738440 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 1uH 20% 1MHz Powdered Iron 3.1A 1008 T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRP2512-1R0M |
| Datasheet download |
| Part Number | SRP2512-1R0M |
|---|---|
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Tolerance | 20 % |
| Product Dimensions | 2.5 x 2 x 1.2(Max) |
| Test Frequency | 1 MHz |
| Max Processing Temp | 260 |
| Protection Style | Shielded |
| Package/Case | 1008 |
| Supplier Package | 1008 |
| Technology | Wirewound |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Core Material | Powdered Iron |
| Type | Power |
| Product Depth | 2 mm |
| Product Height | 1.2(Max) mm |
| Product Length | 2.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRP2512-1R0M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Laird | Ind Chip Bead 600 Ohm 100MHz 3A 1206 T R Download PDF datasheet for HI1206N601R-10.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Shielded Wirewound 6.8uH 20% 100KHz Powdered Iron 4.5A T R Download PDF datasheet for HCM0703-6R8-R.pdf |
|
Panasonic | Ind Choke Coil Shielded 3.3uH 30% 100KHz 2A 2424 Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELL6PG3R3N.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 220uH 10% 1KHz 20Q-Factor Ferrite 350mA T R Download PDF datasheet for SDR0604-221KL.pdf |
|
Pulse | Ind Power Shielded Wirewound 33uH 20% 100KHz 1.1A T R Download PDF datasheet for P1167.333NLT.pdf |
|
TDK | Ind Chip Molded Wirewound 47uH 10% 100KHz 27Q-Factor Ferrite 85mA 1210 Blister T R Download PDF datasheet for B82422-A1473-K100.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Chip Bead 220Ohm 25% 100MHz Ferrite 1A 0603 Paper T R Download PDF datasheet for BLM18EG221TN1D.pdf |
|
Pulse | Ind Power Shielded Wirewound 56uH 20% 100KHz 2A T R Download PDF datasheet for P1170.563NLT.pdf |
|
SHENZHEN SUNLORD ELECTRONICS | Inductor, SMD, Ceramic, Wire Wound, SDWL-C Series, 1005, 1.8nH, \u00b10.1nH, -40\u00ba~+125\u00baC, T R Download PDF datasheet for SDWL1005C4N3BSTF.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz 3.8A 1515 T R Download PDF datasheet for IFSC1515AHER1R0M01.pdf |