| Part Number | SRP5030T-6R8M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 384070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded 6.8uH 20% 100KHz Powdered Iron 4.3A 2220 T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRP5030T-6R8M |
| Datasheet download |
| Part Number | SRP5030T-6R8M |
|---|---|
| Maximum DC Current | 2.75 A |
| Product Dimensions | 5.7 x 5.2 x 2.8 |
| Supplier Package | 2220 |
| Package/Case | 2220 |
| Lead Finish | Tin |
| Protection Style | Shielded |
| MSL Level | 1 |
| Minimum Quality Factor | |
| Impedance | |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Core Material | Powdered Iron |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Maximum DC Resistance | 128 mOhm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Tolerance | 20 % |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Type | Power |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Inductance | 10 uH |
| Product Depth | 5.2 mm |
| Product Height | 2.8 mm |
| Product Length | 5.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRP5030T-6R8M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Ind Power Wirewound 3.3uH 20% 1KHz 32Q-Factor Ferrite 4.5A T R Download PDF datasheet for SDR0805-3R3ML.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 200nH 15% 1MHz Ferrite 40A T R Download PDF datasheet for FP4-200-R.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Multi-Layer Download PDF datasheet for LQG15HH6N8G02D.pdf |
|
Panasonic | Ind High Frequency Chip Laser Cut 56nH 5% 100MHz 12Q-Factor Ceramic 250mA 0603 T R Download PDF datasheet for ELJ-RE56NJFA.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 220Ohm 100MHz 2.5A 0805 T R Download PDF datasheet for MI0805M221R-10.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Chip Wirewound 220uH 10% 796KHz Ferrite 80mA 1007 T R Download PDF datasheet for LBC2518T221K.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 1uH 20% 1MHz Powdered Iron 2.1A 0805 T R Download PDF datasheet for SRP2010-1R0M.pdf |
|
Bourns | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz Ferrite 3.1A 5040 T R Download PDF datasheet for SRN5040-4R7M.pdf |
|
NIC Components | Ind Power Unshielded Wirewound 10uH 20% 1KHz 1.1A T R Download PDF datasheet for NPI43C100MTRF.pdf |
|
Bourns | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 22uH 20% 1MHz Ferrite 600mA 1212 T R Download PDF datasheet for SRN3015-220M.pdf |