| Part Number | HCM1104-1R0-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 778250 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Power Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz Powdered Iron 18A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCM1104-1R0-R |
| Datasheet download |
| Part Number | HCM1104-1R0-R |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Protection Style | Shielded |
| Type | High Current Power |
| Product Dimensions | 11.1 x 10 x 4(Max) |
| Rad Hard | No |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Tolerance | 20 % |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Technology | Wirewound |
| Supplier Package | SMD |
| Package/Case | 11.1 X 10 X 4(Max) |
| Max Processing Temp | 250 |
| Core Material | Powdered Iron |
| Product Depth | 10 mm |
| Product Height | 4(Max) mm |
| Product Length | 11.1 mm |
| Replacement Part Number | PART-HCM1104-1R0-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Laird | Ind Chip Bead 200Ohm 100MHz 700mA 0805 T R Download PDF datasheet for LI0805G201R-10.pdf |
|
Eaton | Ind Power 120nH 10% 100KHz Ferrite 91A T R Download PDF datasheet for FP1108L4-R120-R.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz Ferrite 1.6A 2424 T R Download PDF datasheet for NRS6045T 220MMGK.pdf |
|
TDK | Ind General Purpose Chip Molded 4.7uH 10% 7.96MHz 30Q-Factor Ferrite 220mA 1210 Blister T R Download PDF datasheet for B82422T1472K.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 15uH 20% 1KHz 40Q-Factor Ferrite 1.7A T R Download PDF datasheet for SRR1005-150M.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 300Ohm 100MHz Ferrite 700mA 0805 T R Download PDF datasheet for LI0805G301R-10.pdf |
|
Bourns | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 2.7uH 20% 100KHz Ferrite 2.3A 1515 T R Download PDF datasheet for SRN4018-2R7M.pdf |
|
API Delevan | Ind Power Shielded Wirewound 39uH 10% 1KHz Ferrite 354mA 1812 T R Download PDF datasheet for SP1812R-393K.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Wirewound 22nH 2% 100MHz 40Q-Factor 500mA 0603 Paper T R Download PDF datasheet for LQW18AN22NG00D.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind High Current Chip Bead 220Ohm 25% 100MHz Ferrite 1.5A 0603 T R Download PDF datasheet for FBMH1608HM221-T.pdf |