| Part Number | FP1107R1-R40-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 702630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Power Wirewound 400nH 10% 100KHz Ferrite 55A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FP1107R1-R40-R |
| Datasheet download |
| Part Number | FP1107R1-R40-R |
|---|---|
| Technology | Wirewound |
| Tolerance | 10 % |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Core Material | Ferrite |
| Rad Hard | No |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Type | High Current Power |
| Product Dimensions | 11 x 7.2 x 7.5 mm |
| Package/Case | 11 X 7.2 X 7.5 |
| Product Depth | 7.2 mm |
| Product Height | 7.5 mm |
| Product Length | 11 mm |
| Replacement Part Number | PART-FP1107R1-R40-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Pulse | Ind Power Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz 3.8A T R Download PDF datasheet for P1173.223NLT.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz Powdered Iron 6A T R Download PDF datasheet for SRP6540-4R7M.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 2KOhm 100MHz Ferrite 300mA 0805 T R Download PDF datasheet for HZ0805C202R-10.pdf |
|
ACX | Ind RF Chip Multi-Layer 2.2nH 0.3nH 100MHz 8Q-Factor Ceramic 300mA 0402 T R Download PDF datasheet for HI1005-1C2N2SMT.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Wirewound 58nH 10% 100KHz Ferrite 65A T R Download PDF datasheet for FP0805R1-R06-R.pdf |
|
TDK | Ind Wirewound 680nH 5% 25.2MHz 20Q-Factor Ferrite 250mA 0805 T R Download PDF datasheet for B82498-B1681-J.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded 1.5uH 20% 100KHz 4.9A T R Download PDF datasheet for MPIA4040R4-1R5-R.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Chip Wirewound 100uH 20% 100KHz Ferrite 340mA 1210 T R Download PDF datasheet for CBC3225T101MR.pdf |
|
Murata Manufacturing | IND, 0402, 900MA, 2%, 2.2NH Download PDF datasheet for LQG15HH2N2B02D.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded 6uH 20% 100KHz Carbonyl Powder 11.5A T R Download PDF datasheet for SRP1245A-6R0M.pdf |