SRR1806-150M Bourns
SRR1806-150M Images
Please contact us for more photos of SRR1806-150M
Part Number SRR1806-150M
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Shielded Wirewound 15uH 20% 100KHz 53Q-Factor Ferrite 3.6A T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level SRR1806-150M
Datasheet download SRR1806-150M.pdf
Request Quotation for SRR1806-150M
SRR1806-150M Specifications
Part Number SRR1806-150M
Test Frequency 100 kHz
Product Dimensions 18.6 x 14.3 x 7.1 mm
Max Processing Temp 250
Type Power
Package/Case 18.6 X 14.3 X 7.1
Tolerance 20 %
Technology Wirewound
Core Material Ferrite
Rad Hard No
MSL Level 1
Protection Style Shielded
Operating Temperature -40 to 125 °C
Lead Finish Tin
Product Depth 14.3 mm
Product Height 7.1 mm
Product Length 18.6 mm