| Part Number | SRP7030-100FM |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 173340 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Iron 3.5A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRP7030-100FM |
| Datasheet download |
| Part Number | SRP7030-100FM |
|---|---|
| Package/Case | 7.6 X 6.7 X 3.2 |
| Core Material | Iron |
| Tolerance | 20 % |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Technology | Wirewound |
| Type | Power |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Product Dimensions | 7.6 x 6.7 x 3.2 mm |
| Protection Style | Shielded |
| MSL Level | 1 |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Tin |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Depth | 6.7 mm |
| Product Height | 3.2 mm |
| Product Length | 7.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRP7030-100FM |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Ind Chip Bead Array 300Ohm 25% 100MHz Ferrite 100mA 1206 T R Download PDF datasheet for ILAS1206ER301V.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Common Mode Shielded Thin Film 90Ohm 100MHz 0504 Embossed T R Download PDF datasheet for DLP11SN900HL2L.pdf |
|
Eaton | Ind Power 100nH 20% 1MHz Ferrite 56A T R Download PDF datasheet for CL1208-6-100TR-R.pdf |
|
Vishay | Ind Chip Bead Array 1KOhm 25% 100MHz Ferrite 50mA 1206 T R Download PDF datasheet for ILAS1206ER102V.pdf |
|
Bourns | FIXED INDUCTORS 2.2UH 30% 7.2A SHDSMD AE Download PDF datasheet for SRR1050A-2R2Y.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind High Current Chip Bead 1KOhm 25% 100MHz Ferrite 500mA 0603 T R Download PDF datasheet for FBMH1608HM102-T.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Wirewound 100uH 20% 100KHz Ferrite 300mA T R Download PDF datasheet for IDC2512ER101M.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 6.8uH 30% 100KHz Ferrite 3.5A T R Download PDF datasheet for DR1030-6R8-R.pdf |
|
SHENZHEN SUNLORD ELECTRONICS | SNLSDWL1005C15NJSTFM01 W W CHIP CERAMIC Download PDF datasheet for SDWL1005C15NJSTFM01.pdf |
|
SHENZHEN SUNLORD ELECTRONICS | Ind Power Wirewound 470nH 20% 1MHz Ferrite 7.4A T R Download PDF datasheet for WPN4020HR47MTJ02.pdf |