| Part Number | SRR1005-4R7M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 161450 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 20% 1KHz 25Q-Factor Ferrite 2.5A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRR1005-4R7M |
| Datasheet download |
| Part Number | SRR1005-4R7M |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Package/Case | 12.8 X 10.2 X 5.2 |
| Tolerance | 20 % |
| Technology | Wirewound |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Test Frequency | 1 kHz |
| Max Processing Temp | 250 |
| Protection Style | Shielded |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 12.8 x 10.2 x 5.2 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Product Depth | 10.2 mm |
| Product Height | 5.2 mm |
| Product Length | 12.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRR1005-4R7M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | Ind Power 150nH 10% 100KHz Ferrite 79A T R Download PDF datasheet for FP1008R1-R150-R.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 170Ohm 100MHz 4A 2220 T R Download PDF datasheet for HI2220P171R-10.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz 9Q-Factor Ferrite 2.2A T R Download PDF datasheet for SRU5028-4R7Y.pdf |
|
Panasonic | Ind Power Choke Molded 6.4uH 25% 100KHz 7.9A T R Download PDF datasheet for ETQP6F6R4HFA.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 105nH 10% 100KHz Ferrite 43A T R Download PDF datasheet for FP0705R1-R10-R.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Chip Bead 22Ohm 25% 100MHz Ferrite 6A 0805 Paper T R Download PDF datasheet for BLM21PG220SN1D.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Bead Shielded Multi-Layer 90Ohm 25% 100MHz Ferrite 5A 0805 T R Download PDF datasheet for ILHB0805ER900V.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 302.8uH 1211uH 25% 100KHz Amorphous Metal 750mA 370mA T R Download PDF datasheet for CTX300-4A-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 82uH 20% 100KHz 15Q-Factor Ferrite 2.8A T R Download PDF datasheet for SRR1210-820M.pdf |
|
Pulse | Ind Power Bead Wirewound 150nH 20% 24A T R Download PDF datasheet for PA0512.151NLT.pdf |