| Part Number | FP0404R1-R100-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 113910 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power 100nH 15% 100KHz Ferrite 19A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FP0404R1-R100-R |
| Datasheet download |
| Part Number | FP0404R1-R100-R |
|---|---|
| Tolerance | 15 % |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Pin Count | 2 |
| Type | High Current Power |
| Core Material | Ferrite |
| Inductance | 65 |
| Maximum DC Current | 19 |
| Maximum DC Resistance | |
| Supplier Package | SMD |
| Max Processing Temp | 250 |
| Product Dimensions | 4(Max) x 4(Max) x 4(Max) |
| Package/Case | 4(Max) X 4(Max) X 4(Max) |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Product Depth | 4(Max) mm |
| Product Height | 4(Max) mm |
| Product Length | 4(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-FP0404R1-R100-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Ind Chip Wirewound 35mH 40% 1.9mA T R Download PDF datasheet for ELT3KN018C.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 470nH 20% 100KHz Powdered Iron 38A T R Download PDF datasheet for HCM1305-R47-R.pdf |
|
Sumida | FIXED IND., 1.8UH, 20%, 15.5A, 2.8MOHM - |
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Wirewound 1.5nH 0.5nH 100MHz 10Q-Factor 1A 0402 Paper T R Download PDF datasheet for LQW15AN1N5D00D.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz Powdered Iron 6.8A T R Download PDF datasheet for HCM0503-2R2-R.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 5.6uH 20% 100KHz 4.25A 2020 T R Download PDF datasheet for IHLP2020CZER5R6M11.pdf |
|
Eaton | FLAT PAC POWER INDUCTOR 2 PAD SMT Download PDF datasheet for FP1008R5-R150-R.pdf |
|
Panasonic | Ind Choke Coil Shielded 22uH 20% 100KHz 700mA Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELL6RH220M.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Chip Bead 470Ohm 25% 100MHz Ferrite 1A 0603 Paper T R Download PDF datasheet for BLM18PG471SN1D.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Common Mode Shielded Thin Film 90Ohm 100MHz 0504 Embossed T R Download PDF datasheet for DLP11SN900HL2L.pdf |