| Part Number | SRR1260-150M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 205390 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 15uH 20% 100KHz 25Q-Factor Ferrite 5A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRR1260-150M |
| Datasheet download |
| Part Number | SRR1260-150M |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Technology | Wirewound |
| Max Processing Temp | 230 |
| Package/Case | 12.8 X 12.8 X 6.5 |
| Core Material | Ferrite |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Type | Power |
| Impedance | |
| Protection Style | Shielded |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 12.8 x 12.8 x 6.5 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Minimum Quality Factor | |
| Inductance | |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Maximum DC Resistance | |
| Maximum DC Current | |
| Product Depth | 12.8 mm |
| Product Height | 6.5 mm |
| Product Length | 12.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRR1260-150M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz 7A 2020 T R Download PDF datasheet for IHLP2020BZER1R0M01.pdf |
|
NIC Components | Ind Power Shielded Wirewound 8.2uH 20% 100KHz Ferrite 4A T R Download PDF datasheet for NPIM74P8R2MTRF.pdf |
|
Laird | Ind Power Shielded Molded 2.2uH 20% 10.1A Download PDF datasheet for MGV12022R2M-10.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead Shielded 40Ohm 25% 100MHz Ferrite 1.5A 0805 T R Download PDF datasheet for MI0805K400R-10.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 5.8uH 30% 100KHz Ferrite 2.58A T R Download PDF datasheet for SD6030-5R8-R.pdf |
|
SHENZHEN SUNLORD ELECTRONICS | Inductor, SMD, MLCC, SDCL0603Q-02 Series, 0603, 12nH, \u00b13%, -55\u00baC~+125\u00baC, T R Download PDF datasheet for SDCL0603Q12NHT02.pdf |
|
Eaton | POWER INDUCTOR 15UH - |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Shielded Wirewound 1.2uH 20% 100KHz Metal 3.5A 1515 T R Download PDF datasheet for MDMK4040T1R2MF.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 360nH 20% 100KHz 31.5A 4040 T R Download PDF datasheet for IHLP4040DZERR36M01.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz 2.01A T R Download PDF datasheet for NS12575T101MN.pdf |