| Part Number | PF0601.552NLT |
|---|---|
| Manufacturer | Pulse |
| Quantity in stock | 361140 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 5.5uH 20% 100KHz 1.5A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PF0601.552NLT |
| Datasheet download |
| Part Number | PF0601.552NLT |
|---|---|
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Technology | Wirewound |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Type | Power |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Package/Case | 6.9 X 6.5 X 3 |
| Protection Style | Shielded |
| Product Dimensions | 6.9 x 6.5 x 3 mm |
| Product Depth | 6.5 mm |
| Product Height | 3 mm |
| Product Length | 6.9 mm |
| Replacement Part Number | PART-PF0601.552NLT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 22.36uH 89.44uH 20% 100KHz Ferrite 3.7A 1.84A T R Download PDF datasheet for DRQ125-220-R.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 3.8uH 30% 100KHz Ferrite 5.5A Carrier T R Download PDF datasheet for CDRH104RNP-3R8NC.pdf |
|
Abracon | Ind Chip Wirewound 100nH 5% 100MHz 55Q-Factor Ceramic 850mA 1206 T R Download PDF datasheet for AISC-1206-R10J-T.pdf |
|
KEMET | Ind High Current Chip Wirewound 4.7uH 20% 100KHz 1.25A 1210 T R Download PDF datasheet for L1210R4R7MDWIT.pdf |
|
NIC Components | Ind High Current Chip Bead 80Ohm 25% 100MHz Ferrite 3A 1206 T R Download PDF datasheet for NCB-H1206B800TR300F.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Wirewound 15nH 5% 100MHz 30Q-Factor 460mA 0402 Paper T R Download PDF datasheet for LQW15AN15NJ00D.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 3uH 30% 100KHz 7Q-Factor Ferrite 2.8A T R Download PDF datasheet for SRR5028-3R0Y.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind High Current Chip Bead 220Ohm 25% 100MHz Ferrite 1.5A 0603 T R Download PDF datasheet for FBMH1608HM221-T.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz Ferrite 1.2A T R Download PDF datasheet for NR10050T101M.pdf |
|
TDK | Ind Power Wirewound 3.3uH 20% 100KHz Ferrite 2A Blister T R Download PDF datasheet for B82462A4332M.pdf |