| Part Number | SRR1208-470YL |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 118990 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 47uH 15% 1KHz 24Q-Factor Ferrite 2.2A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRR1208-470YL |
| Datasheet download |
| Part Number | SRR1208-470YL |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 230 |
| Package/Case | 13 X 13 X 8.5 |
| Technology | Wirewound |
| Test Frequency | 1 kHz |
| Lead Finish | Tin |
| MSL Level | 1 |
| Tolerance | 15 % |
| Protection Style | Shielded |
| Product Dimensions | 13 x 13 x 8.5 mm |
| Product Depth | 13 mm |
| Product Height | 8.5 mm |
| Product Length | 13 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRR1208-470YL |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | Ind Power Wirewound 440nH 10% 100KHz Ferrite 68A 5050 T R Download PDF datasheet for FP1308-R44-R.pdf |
|
TE Connectivity | Inductor, SMD, High Frequency, 36401E18NGTDF, 3640 Series, 0402 Pkg, 18nH, 2% Tol, T R 1k Download PDF datasheet for 7-1624108-0.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 5.2uH 30% 100KHz Ferrite 5.4A Carrier T R Download PDF datasheet for CDRH104RNP-5R2NC.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 47uH 20% 100KHz Ferrite 640mA 2020 T R Download PDF datasheet for SD53-470-R.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 5.4uH 30% 100KHz Ferrite 1.6A Carrier T R Download PDF datasheet for CDRH5D18NP-5R4NC.pdf |
|
Pulse | Ind Common Mode Choke 1.17mH 35% 1.22A T R Download PDF datasheet for P0354NLT.pdf |
|
API Delevan | Ind Power Unshielded Wirewound 22uH 10% 1KHz Ferrite 370mA 1812 T R Download PDF datasheet for P1812R-223K.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 100uH 30% 100KHz 39Q-Factor Ferrite 180mA T R Download PDF datasheet for SRR3011-101YL.pdf |
|
Bourns | Ind Common Mode Chip Wirewound 360 Ohm 25% 100MHz Ferrite 300mA 0805 T R Download PDF datasheet for SRF2012-361YA.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Wirewound 270nH 10% 100KHz Ferrite 61A T R Download PDF datasheet for FP1007R3-R27-R.pdf |