| Part Number | SRR1208-6R5ML |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 728440 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 6.5uH 20% 1KHz 25Q-Factor Ferrite 6A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRR1208-6R5ML |
| Datasheet download |
| Part Number | SRR1208-6R5ML |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Protection Style | Shielded |
| Test Frequency | 1 kHz |
| Package/Case | 13 X 13 X 8.5 |
| Product Dimensions | 13 x 13 x 8.5 mm |
| Technology | Wirewound |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Tolerance | 20 % |
| Max Processing Temp | 230 |
| Product Depth | 13 mm |
| Product Height | 8.5 mm |
| Product Length | 13 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRR1208-6R5ML |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Murata Manufacturing | Ind Chip Bead 600 Ohm 25% 100MHz Ferrite 800mA 0603 Paper T R Download PDF datasheet for BLM18HE601SN1D.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Shielded Wirewound 220uH 20% 100KHz Ferrite 800mA T R Download PDF datasheet for NR10050T221M.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded 3.3uH 20% 100KHz 6A 2525 T R Download PDF datasheet for IHLP2525CZER3R3M01.pdf |
|
Vishay | VISIHLP3232DZER100M1A IHLP-3232DZ-1A 10 Download PDF datasheet for IHLP3232DZER100M1A.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 20% 1KHz 20Q-Factor Ferrite 5A T R Download PDF datasheet for SRR1208-100ML.pdf |
|
Panasonic | Ind Choke Coil Shielded 10uH 20% 100KHz 950mA 1515 Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELL4LG100MA.pdf |
|
API Delevan | Ind RF Shielded Wirewound 150nH 10% 25MHz 50Q-Factor Iron 1.347A 1812 T R Download PDF datasheet for S1812R-151K.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 6.8uH 20% 100KHz 5.3A 3232 T R Download PDF datasheet for IHLP3232CZER6R8M01.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Thin Film 10nH 2% 500MHz 13Q-Factor 100mA 0402 Paper T R Download PDF datasheet for LQP15MN10NG02D.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 47uH 20% 100KHz 22Q-Factor Ferrite 2.5A T R Download PDF datasheet for SDR1806-470ML.pdf |