| Part Number | SRR1210-470M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 144530 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 47uH 20% 100KHz 16Q-Factor Ferrite 3.8A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRR1210-470M |
| Datasheet download |
| Part Number | SRR1210-470M |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Product Dimensions | 12.5 x 12.5 x 10 mm |
| Protection Style | Shielded |
| MSL Level | 1 |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Type | Power |
| Package/Case | 12.5 X 12.5 X 10 |
| Max Processing Temp | 230 |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Product Depth | 12.5 mm |
| Product Height | 10 mm |
| Product Length | 12.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRR1210-470M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TDK | Ind Laser Cut 33nH 5% 100MHz 14Q-Factor Copper Plated Ceramic 350mA 0603 T R Download PDF datasheet for B82496C3330J.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 15uH 20% 1KHz 28Q-Factor Ferrite 920mA T R Download PDF datasheet for SDR0403-150ML.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind High Frequency Chip Multi-Layer 5.6nH 3% 500MHz 15Q-Factor Ceramic 370mA 0201 Paper T R Download PDF datasheet for LG HKQ0603W5N6H-T.pdf |
|
Eaton | IND 0.18UH 50A 10% 0.29MOHM - |
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Multi-Layer 18nH 5% 100MHz 8Q-Factor Air 300mA 0402 Paper T R Download PDF datasheet for LQG15HS18NJ02D.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Shielded Wirewound 47uH 20% 100KHz Ferrite 1.5A T R Download PDF datasheet for NRS8040T470MJGK.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 75Ohm 100MHz Ferrite 800mA 0805 T R Download PDF datasheet for LI0805H750R-10.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz Powdered Iron 10.1A T R Download PDF datasheet for HCM0503-1R0-R.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Common Mode Choke Thin Film 330Ohm 20% 100MHz 80mA 0504 Embossed T R Download PDF datasheet for DLP11SN331HL2L.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Shielded Wirewound 150nH 20% 100KHz Powdered Iron 26A T R Download PDF datasheet for HCM0703-R15-R.pdf |