| Part Number | SRR1210-4R7Y |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 389460 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz 8Q-Factor Ferrite 8.5A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRR1210-4R7Y |
| Datasheet download |
| Part Number | SRR1210-4R7Y |
|---|---|
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Max Processing Temp | 230 |
| Rad Hard | No |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Package/Case | 12.5 X 12.5 X 10 |
| Type | Power |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Tolerance | 30 % |
| Product Dimensions | 12.5 x 12.5 x 10 mm |
| Protection Style | Shielded |
| MSL Level | 1 |
| Product Depth | 12.5 mm |
| Product Height | 10 mm |
| Product Length | 12.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRR1210-4R7Y |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Pulse | Ind Power Wirewound 10.4uH 41.7uH 10% 3.8A 1.89A T R Download PDF datasheet for P0177NLT.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Power Chip Unshielded Wirewound 47uH 10% 1MHz Ferrite 170mA 1210 Embossed T R Download PDF datasheet for LQH32CN470K53L.pdf |
|
TE Connectivity | Ind Bead Multi-Layer 1KOhm Ferrite 350mA 0805 T R Download PDF datasheet for 2-1624117-0.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 1.5uH 20% 100KHz Ferrite 13.4A T R Download PDF datasheet for UP4B-1R5-R.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz Ferrite 280mA Embossed T R Download PDF datasheet for NRS4018T101MDGJ.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded 33uH 15% 1KHz 23Q-Factor Ferrite 2.8A T R Download PDF datasheet for SRR1208-330YL.pdf |
|
Pulse | Ind Power Shielded Drum Core 33uH 20% 100KHz 1.3A Download PDF datasheet for PF0601.333NL.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 6.2uH 30% 100KHz Ferrite 1.8A Carrier T R Download PDF datasheet for CDRH5D28NP-6R2NC.pdf |
|
Vishay | Ind Chip Wirewound 68nH 2% 200MHz 40Q-Factor Ceramic 600mA 0603 T R Download PDF datasheet for IMC0603ER68NG01.pdf |
|
AVX | THIN FLIM 0201 0.56PF +-0.05PF Download PDF datasheet for L0201R56AHSTR.pdf |