| Part Number | SRR1240-101M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 580830 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz 14Q-Factor Ferrite 1.25A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRR1240-101M |
| Datasheet download |
| Part Number | SRR1240-101M |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Protection Style | Shielded |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Technology | Wirewound |
| Package/Case | 12.8 X 12.8 X 4.5 |
| Product Dimensions | 12.8 x 12.8 x 4.5 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Max Processing Temp | 230 |
| Product Depth | 12.8 mm |
| Product Height | 4.5 mm |
| Product Length | 12.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRR1240-101M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Wirewound 10nH 5% 100MHz 25Q-Factor 500mA 0402 Paper T R Download PDF datasheet for LQW15AN10NJ00D.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 100nH 15% 1MHz Ferrite 37A T R Download PDF datasheet for FP2-V100-R.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Wirewound 180uH 15% 1KHz Ferrite 500mA 4825 T R Download PDF datasheet for IHSM4825ER181L.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 22uH 30% 100KHz Ferrite 1.2A Carrier T R Download PDF datasheet for CDRH6D28NP-220NC.pdf |
|
NIC Components | Ind Power Unshielded Wirewound 10uH 20% 100KHz 2.02A T R Download PDF datasheet for NPI65LS100MTRF.pdf |
|
Panasonic | Ind Power Choke Shielded Wirewound 33uH 20% 100KHz 2.2A Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELLCTV330M.pdf |
|
Vishay | Ind Chip Shielded Molded Wirewound 22uH 10% 2.52MHz 50Q-Factor Powdered Iron 227mA 1812 T R Download PDF datasheet for ISC1812ER220K.pdf |
|
Bourns | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz Ferrite 420mA 1515 T R Download PDF datasheet for SRN4018-101M.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 100Ohm 100MHz 10A 3312 T R Download PDF datasheet for DM3312X101R-10.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz 13.5A 5050 T R Download PDF datasheet for IHLP5050FDER4R7M01.pdf |