| Part Number | PE-0402CD121KTT |
|---|---|
| Manufacturer | Pulse |
| Quantity in stock | 226500 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | SURFACE MOUNT INDUCTORS-LEAD FREE |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PE-0402CD121KTT |
| Datasheet download |
| Part Number | PE-0402CD121KTT |
|---|---|
| Lead Free | Yes |
| Test Frequency | 250 MHz |
| Maximum DC Resistance | 2.7 Ohm |
| Inductance | 120 nH |
| Maximum Self Resonant Frequency | 1520 MHz |
| Family | PE |
| Technology | Wirewound |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package/Case | 0402 |
| Tolerance | 10 % |
| Rad Hard | No |
| Type | RF Chip |
| Minimum Quality Factor | 14@250MHz |
| Maximum DC Current | 90 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Product Depth | 0.66 mm |
| Product Height | 0.61 mm |
| Product Length | 1.19 mm |
| Replacement Part Number | PART-PE-0402CD121KTT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | Ind Power Wirewound 220nH 10% 100KHz Ferrite 53A T R Download PDF datasheet for FP1005R1-R22-R.pdf |
|
Panasonic | Ind Choke Coil Shielded 4.7uH 30% 100KHz 1A 1515 Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELL4GG4R7N.pdf |
|
Pulse | Ind Power Bead Wirewound 150nH 100KHz 57.5A T R Download PDF datasheet for PA3288.151HLT.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Chip Bead 470Ohm 25% 100MHz Ferrite 200mA 0805 Paper T R Download PDF datasheet for BLM21BB471SN1D.pdf |
|
TDK | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 20% 1MHz 1.08A T R Download PDF datasheet for VLF302510MT-4R7M.pdf |
|
Pulse | Ind Power Shielded Wirewound 33uH 20% 100KHz 3A T R Download PDF datasheet for P1172.333NLT.pdf |
|
Bourns | Ind Line Filter Toroid 10uH 200Ohm 30% 1KHz Ferrite 1.6A T R Download PDF datasheet for SRF0905A-100Y.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Ferrite 10A Carrier T R Download PDF datasheet for CDEP147NP-100MC-125.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Wirewound 150nH 10% 100KHz Ferrite 53A T R Download PDF datasheet for FP1505R1-R15-R.pdf |
|
ACX | Ind RF Chip Multi-Layer 10nH 5% 100MHz 8Q-Factor Ceramic 250mA 0402 T R Download PDF datasheet for HI1005-1C10NJMT.pdf |