| Part Number | FP0404R1-R065-I |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 789120 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Power Wirewound 65nH 15% 100KHz Ferrite 19A 1515 T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FP0404R1-R065-I |
| Datasheet download |
| Part Number | FP0404R1-R065-I |
|---|---|
| Maximum DC Resistance | |
| Type | High Current Power |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Inductance | 65 |
| Maximum DC Current | 19 |
| Technology | Wirewound |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Tolerance | 15 % |
| Package/Case | 1515 |
| Product Dimensions | 4 x 4 x 4 mm |
| Core Material | Ferrite |
| Product Depth | 4 mm |
| Product Height | 4 mm |
| Product Length | 4 mm |
| Replacement Part Number | PART-FP0404R1-R065-I |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | Ind High Current Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz Powdered Iron 10A T R Download PDF datasheet for HCP0805-2R2-R.pdf |
|
Eaton | Ind Power 50nH 20% 1MHz Ferrite 50A T R Download PDF datasheet for CPL2-3-50TR-R.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Chip Bead Molded 1K Ohm 25% 100MHz Ferrite 600mA 0805 Paper T R Download PDF datasheet for BLM21AG102SZ1D.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 470uH 30% 100KHz 12Q-Factor Ferrite 300mA T R Download PDF datasheet for SRR5028-471Y.pdf |
|
TDK | Ind High Current Chip Molded Wirewound 8.2mH 10% 252KHz 30Q-Factor Ferrite 39mA 2220 Blister T R Download PDF datasheet for B82442H1825K000.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Chip Bead 220Ohm 25% 100MHz Ferrite 1.4A 0603 Paper T R Download PDF datasheet for BLM18PG221SN1D.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Shielded Wirewound 150nH 20% 100KHz Powdered Iron 26A T R Download PDF datasheet for HCM0703-R15-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 300uH 1200uH 20% Iron 320mA 160mA T R Download PDF datasheet for PM3602-300-RC.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Shielded Wirewound 1.5uH 30% 100KHz Ferrite 4.2A 2424 T R Download PDF datasheet for NRS6028T1R5NMGJ.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded 4.7uH 20% 100KHz Carbonyl Powder 13.5A T R Download PDF datasheet for SRP1265A-4R7M.pdf |