| Part Number | FP4-120-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 354320 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Wirewound 120nH 15% 1MHz Ferrite 40A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FP4-120-R |
| Datasheet download |
| Part Number | FP4-120-R |
|---|---|
| Tolerance | 15 % |
| Maximum DC Resistance | 650 |
| Operating Temperature | -40 to 155 °C |
| Product Dimensions | 10.2 x 6.8 x 5 mm |
| Test Frequency | 1 MHz |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Impedance | |
| Minimum Quality Factor | |
| Package/Case | 10.2 X 6.8 X 5 |
| Rad Hard | No |
| Inductance | 120 |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum DC Current | 40 |
| Type | Power |
| Product Depth | 6.8 mm |
| Product Height | 5 mm |
| Product Length | 10.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-FP4-120-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | Ind High Current Power Wirewound 58nH 10% 100KHz Ferrite 65A T R Download PDF datasheet for FP0805R1-R06-R.pdf |
|
Pulse | Ind Power Wirewound 53uH 20% 1.87A Download PDF datasheet for PE-53831SNL.pdf |
|
TDK | Ind Power Wirewound 47uH 10% 100KHz Ferrite 1.5A Blister T R Download PDF datasheet for B82464A4473K.pdf |
|
NIC Components | Ind High Current Chip Bead 600Ohm 25% 100MHz Ferrite 1A 0603 T R Download PDF datasheet for NCB-H0603R601TR100F.pdf |
|
Abracon | Ind Chip Unshielded Multi-Layer 6.8nH 0.3nH 100MHz 9Q-Factor Ceramic 300mA 0402 T R Download PDF datasheet for AIMC-0402-6N8S-T.pdf |
|
Laird | Ind Common Mode Choke 33Ohm 100MHz 15A T R Download PDF datasheet for CM2021Y330R-10.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 6.8uH 20% 100KHz Ferrite 4.9A 12 X 12 X 4.5mm Download PDF datasheet for CDRH124NP-6R8M.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 150uH 10% 100KHz 23Q-Factor Ferrite 1.4A T R Download PDF datasheet for SDR1806-151KL.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded 6.8uH 20% 100KHz Carbonyl Powder 11A T R Download PDF datasheet for SRP1245A-6R8M.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 68nH 15% 1MHz Ferrite 39A T R Download PDF datasheet for FP2-S068-R.pdf |