| Part Number | SRR1260-221K |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 480810 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 220uH 10% 100KHz 22Q-Factor Ferrite 1.38A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRR1260-221K |
| Datasheet download |
| Part Number | SRR1260-221K |
|---|---|
| Inductance | |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Maximum DC Resistance | |
| Type | Power |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Tolerance | 10 % |
| Max Processing Temp | 230 |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Maximum DC Current | |
| Minimum Quality Factor | |
| Impedance | |
| Package/Case | 12.8 X 12.8 X 6.5 |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Protection Style | Shielded |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Product Dimensions | 12.8 x 12.8 x 6.5 mm |
| Product Depth | 12.8 mm |
| Product Height | 6.5 mm |
| Product Length | 12.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRR1260-221K |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | FLAT PAC POWER INDUCTOR 2 PAD SMT Download PDF datasheet for FP1008-120-R.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Shielded 22uH 20% 100KHz 215Q-Factor 1.2A T R Download PDF datasheet for MPI4020V2-220-R.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 18uH 30% 100KHz Ferrite 1.5A Carrier T R Download PDF datasheet for CDRH6D38NP-180NC.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Shielded Wirewound 1.5uH 30% 100KHz Ferrite 4.2A 2424 T R Download PDF datasheet for NRS6028T1R5NMGJ.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Chip Bead 330Ohm 25% 100MHz Ferrite 400mA 0603 Paper T R Download PDF datasheet for BLM18BB331SN1D.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Wirewound 100nH 10% 100KHz Ferrite 65A T R Download PDF datasheet for FP0805R1-R10-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 2.2uH 30% 100KHz 11Q-Factor Ferrite 2A T R Download PDF datasheet for SRR4011-2R2YL.pdf |
|
Pulse | Ind Power Wirewound 114uH 20% 2.22A Download PDF datasheet for PE-54037SNL.pdf |
|
SHENZHEN SUNLORD ELECTRONICS | Inductor, SMD, MLCC, SDCL0603Q-02 Series, 0603, 3.3nH, \u00b10.1nH, -55\u00baC~+125\u00baC, T R Download PDF datasheet for SDCL0603Q3N3BT02.pdf |
|
Bourns | Ind General Purpose Chip Wirewound 22uH 10% 2.52MHz 50Q-Factor Ferrite 180mA 1812 T R Download PDF datasheet for CM453232-220KL.pdf |