| Part Number | 74HC4017PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 189360 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Counter Divider Single 5-Bit Decade UP 16-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC4017PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC4017PW,118 |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Logic Family | HC |
| Parallel Enable Input | No |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Number of Element Inputs | 1 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Type | Decade |
| Reset Type | Asynchronous |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 250@2V|[email protected]|43@6V ns |
| Terminal Count Output | Yes |
| Number of Count Input Enables | 0 |
| Number of Element Outputs | 10 |
| Logic Function | Counter/Divider |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Pin Count | 16 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Number of Stages | 5 |
| Mounting | Surface Mount |
| Operation Mode | UP Counter |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Lead Finish | Gold |
| Triggering Type | Positive-Edge/Negative-Edge |
| MSL Level | 1 |
| Package | 16TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HC4017PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TC4S584F(T5L,F,T).pdf |
|
Nexperia | Counter Divider Dual 4-Bit Binary UP 14-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74HC393BQ,115.pdf |
|
ON Semiconductor | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74VHCT02ADTR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Master-Slave Type Pos-Edge Neg-Edge 2-Element 20-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for MC10EP29DTG.pdf |
|
Nexperia | Schmitt Trigger Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC2G17GW-Q100H.pdf |
|
ON Semiconductor | Fanout Buffer, 160 MHz, 1:4, LVCMOS LVTTL, Low Skew, Over Voltage Tolerant Download PDF datasheet for NB3U1548CDTR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | SINGLE 2-INPUT OR GATE Download PDF datasheet for NLVVHC1GT32DFT1G.pdf |
|
Texas Instruments | Counter Divider Single 5-Bit Decade UP 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CD74HC4017PWR.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR with Voltage Translation Single 2-CH 3-ST 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC2T45DC-Q100H.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74AHC244DWR.pdf |