| Part Number | AP7365-25YG-13 |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 738160 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 2.5V 0.6A 4-Pin(3+Tab) SOT-89 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | AP7365-25YG-13 |
| Datasheet download |
| Part Number | AP7365-25YG-13 |
|---|---|
| Input Voltage Range | 6 to 2 V |
| Junction to Ambient | 141 °C/W |
| Maximum Output Current | 0.6 A |
| Maximum Quiescent Current | 0.08 mA |
| Product Dimensions | 4.6 x 2.6 x 1.6 mm |
| Typical Quiescent Current | 0.035 mA |
| Load Regulation | 1 % |
| Number of Outputs | 1 |
| Accuracy | ±2 % |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Supplier Package | SOT-89 |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.4@600mA V |
| Polarity | Positive |
| Pin Count | 4 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Output Type | Fixed |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Function | LDO |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Input Voltage | 6 V |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.3@600mA V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 1 |
| Line Regulation | 0.2 %/V |
| Minimum Input Voltage | 2 V |
| Package | 4SOT-89 |
| Replacement Part Number | PART-AP7365-25YG-13 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 1.2V 0.15A 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for NCV571SN12T1G.pdf |
|
Microchip | LDO Regulator Pos 2.5V 0.15A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MIC5205-2.5YM5-TR.pdf |
|
MPS | 40V, 150mA, Low Quiescent Current Linear Regulator, Automotive Download PDF datasheet for MPQ2013AGQ-33-Z.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3V to 24V 0.1A 6-Pin(5+Tab) TO-263 Rail Download PDF datasheet for LM2931CS NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 0.8V to 1.8V 0.8A 8-Pin(7+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for LP38851SX-ADJ NOPB.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Standard Regulator Pos 12V 1A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for KA7812ERTM.pdf |
|
ON Semiconductor | Standard Regulator Neg -12V 0.5A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for MC79M12CDTRKG.pdf |
|
Maxim Integrated | Standard Regulator Pos 2.54V to 11V5V3.3V 0.2A 6-Pin TDFN EP Download PDF datasheet for MAX5084ATT+.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V 0.15A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LP3990MF-1.2 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.8V3.3V 0.2A 0.2A 6-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS71818-33DRVR.pdf |