| Part Number | PI5C3126QEX |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 286070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus Switch 4-Element CMOS 4-IN 16-Pin QSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Bus Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PI5C3126QEX |
| Datasheet download |
| Part Number | PI5C3126QEX |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Low Level Output Current | 120 mA |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 0.25@5V ns |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Quiescent Current | 3 uA |
| Number of Outputs per Chip | 4 |
| Number of Inputs per Chip | 4 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Configuration | 1 x 1:1 |
| Maximum High Level Output Current | -120 mA |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Number of Elements per Chip | 4 |
| Logic Function | Bus Switch |
| Maximum On Resistance | 22 Ohm |
| Product Dimensions | 5 x 3.99 x 1.5 mm |
| Supplier Package | QSOP |
| Pin Count | 16 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 16QSOP |
| Replacement Part Number | PART-PI5C3126QEX |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | Multiplexer Demultiplexer Switch 1-Element 2-IN 10-Pin XQFN T R Download PDF datasheet for CBTL01023GM,115.pdf |
|
Diodes Incorporated | Multiplexer Demultiplexer Bus Switch 1-Element CMOS 3-IN 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for PI5C3309UEX.pdf |
|
Integrated Device Technology | High-Speed CMOS 10-Bit Bus Switch Download PDF datasheet for QS3384QG8.pdf |
|
Nexperia | Bus Switch 1-Element CMOS 1-IN 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74CBTLV1G125GM,115.pdf |
|
NXP | Multiplexer Demultiplexer Switch 1-Element 2-IN 24-Pin HVQFN EP T R Download PDF datasheet for CBTL05023BS,118.pdf |
|
Texas Instruments | Bus Switch 2-Element CMOS 10-IN 24-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74CBT3384CDBQR.pdf |
|
Texas Instruments | Bus Switch 4-Element CMOS 4-IN 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74CB3Q3125PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Bus Switch 2-Element CMOS 2-IN 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74CBTD3306DR.pdf |
|
Diodes Incorporated | Bus Switch 2-Element 2-IN 8-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for PI3C3306LE.pdf |
|
NXP | PHACBTL02042ABQ,115 3.3 V, 2 DIFFERENTIA - |