| Part Number | SMAJ17CA-13-F |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Quantity in stock | 556490 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 17V 400W 2-Pin SMA T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMAJ17CA-13-F |
| Datasheet download |
| Part Number | SMAJ17CA-13-F |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Configuration | Single |
| Test Current | 1 mA |
| Pin Count | 2 |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 17 V |
| Maximum Clamping Voltage | 27.6 V |
| Supplier Package | SMA |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Peak Pulse Power Dissipation | 400 W |
| Product Dimensions | 4.6 x 2.92 x 2.1 mm |
| Maximum Peak Pulse Current | 14.5 A |
| Minimum Breakdown Voltage | 18.9 V |
| MSL Level | 1 |
| ESD Protection | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 2SMA |
| Replacement Part Number | PART-SMAJ17CA-13-F |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 33V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ33CA-13-F.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 3.3V 200W 2-Pin ST Mite T R Download PDF datasheet for SM2T3V3A.pdf |
|
Toshiba | ESD Protection Diode \u00b130KV 2-Pin SOD-923 Download PDF datasheet for DF2B6.8AFS,L3M(T.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 22V 3KW 2-Pin DO-214AB Download PDF datasheet for SMLJ22CA.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 170V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ170A-TR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 58.1V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T68A-E3 5B.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 30.8V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T36CAHE3 5B.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 58V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ58A-E3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 12V 600W 2-Pin DO-214AA Plastic T R Download PDF datasheet for SMBJ12D-M3 H.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 342V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for P6KE400CA.pdf |